تبلیغات
مریم - کتایون ریاحی
کلیک کن ضرر نمی کنی

مریم

کتایون ریاحی :[۳۰ نما , ]

کتایون ریاحی در ۴۳ سالگی همچنان جوان و محبوب

 

katayoon Riahi متولد ۱۳۴۰ و دارای مدرک لیسانس ادبیات و مردم شناسی است.

ریاحی فعالیتهای هنری خود را با نویسندگی و خوانندگی قصه برای کودکان آغاز کرد.و برای اولین گام در ۲۶ سالگی در فیلم سینمائی

پائیزان رسول صدر عاملی ایفای نقش کرد.ریاحی یک سال قبل از آن در سال ۶۵ در فیلم خبرچین به کارگردانی نصرت الله زمردیان و ماریار پرتو بازی کرده بود که بعلت مشکلاتی که برای اکران این فیلم پیش آمد در سال ۶۶ اکران شد.

بازی در

غریبه در سال ۶۶ و آخرین لحظه وكشتی آنجلیكا در سال ۶۷ و نیز بازی در فیلمهای آپارتمان شماره 13 و حكایت آن مرد خوشبخت در سال۶۹ و نیز بازی در تماس شیطانی و قافله در سال ۷۱ باعث شد کتایون ریاحی به یک بازیگر نسبتا شناخته شده سینما تبدیل شود.

ریاحی پس از آن با بازی در یک قسمت از مجموعه

همسایه ها و نیز مجموعه موفق و پر طرفدار پدر سالار پا به عرصه تلویزیون گذاشت .

فیلمهای

ماه مهربان در سال ۷۴ و لاك پشت اثر علی شاه حاتمی در سال ۷۵ جزو آخرین آثار دوره اول بازیگری وی در سینما است.او در همین سال در مجموعه پهلوانان نمی میرند حسن فتحی ایفای نقش کرد

 

ریاحی ۵ سال را بعلت مشکلاتی که سینمای ایران با آن مواجه بود از سینما دوری کرد او این سالها را در تلویزیون سپری كرد و با این رسانه به اوج شهرت رسید.خود او در رسانه های مختلف اعلام كرد دلیل بازی نكردنش در سینما، نبود فیلمنامه های خوب و جو ستاره سازی در عرصه بازیگری است.او در این سالها با بازی در مجموعه روزهای زندگی ۷۷ و سپس مجموعه منحصر بفرد پس از باران در سال ۷۹ به اوج شهرت در تلویزیون رسید.محبوبیتی که مجموعه شب دهم در تکمیل آن نقش ویژه ای داشت.

اما ریاحی بعد از سالها به سینما بازگشت و در یک بازی منحصر بفرد در

شام آخر جیرانی در سال ۸۰ ایفای نقش.

ریاحی در شام آخر در نقش میهن مشرقی نشانه تفاوتی بود كه دو دهه سینمای ایران را از هم جدا می کرد.

جیرانی برای این نقش انتخابی درست انجام داده بود.ریاحی در شام آخر با توجه به نزدیك شدن به نقش و همچنین نوع ادای دیالوگ ها از پس این نقش پیچیده بر آمد و نشان داد كه او پس از سال ها دوری از سینما باز هم می تواند روی پرده سینماها حاضر باشد. ریاحی بعد از چند سال در فیلم كارگردانی بازی كرد كه با روحیات زنان آشنایی كامل داشت . بازی و نقش خوب ریاحی در این فیلم باعث شد تا تماشاگران بار دیگر بااو ارتباط برقرار كنند و او را به عنوان یك بازیگر سینمایی بشناسند. کتایون.

سال ۸۱ جزو پرکارترین سالهای سینمائی ریاحی بود. بازی در سه فیلم

جائی دیگر-آواز در باران و این زن حرف نمیزند ثابت کرد او در ۴۳ سالگی به یک بازیگر مطرح و محبوب تبدیل شده است.این زن حرف نمی زند به کارگردانی احمد امینی جزو آثار موفق سینمائی خانم ریاحی بشمار می رود.

بدون شک کمتر کسی می تواند در ایران و در سن ۴۳ سالگی و در گذر از روزگار جوانی، هنوز نقش های اول مهمی را برای خودش دست و پا كند.موفقیت و محبوبیتی که ریاحی با بازیهای منحصر بفردش موفق به رسیدن به آن شده است

 

فیلمشناسی وی به شرح زیر است

پاییزان (رسول صدرعاملی - 1366) خبرچین (نصرت الله زمردیان، ماریار پرتو - 1366) غریبه (رحمان رضایی - 1366) آخرین لحظه (فرخ انصاری بصیر - 1367) كشتی آنجلیكا (محمدرضا بزرگ نیا - 1367) آپارتمان شماره 13 (یدالله صمدی - 1369)حكایت آن مرد خوشبخت (رضا حیدرنژاد - 1369) تماس شیطانی (حسن قلی زاده - 1371) قافله (مجید جوانمرد - 1371) همسایه ها (مجموعه تلویزیونی، یك قسمت، 1372)پدر سالار (اكبر خواجویی - مجموعه، 1373) ماه مهربان (قاسم جعفری - 1374) پهلوانان نمی میرند (مجموعه، حسن فتحی - 1375) لاك پشت (علی شاه حاتمی - 1375) روزهای زندگی (مجموعه، سیروس مقدم - 78/1377) پس از باران (مجموعه، سعید سلطانی - 79/1378) شام آخر (فریدون جیرانی - 1380)شب دهم (فیلم/مجموعه، حسن فتحی - 1380)جایی دیگر (مهدی كرم پور - 1381)آواز در باران (یدالله صمدی - 1381)این زن حرف نمیزند ( احمد امینی، 1381)تارا(سعید سهیلی ۱۳۸۲)

.
کرد.ریاحی زمانی که به سینما بازگشت با سیمایی تازه از بازیگران زن، و جوی متفاوت نسبت به جو سال های گذشته بازیگری اش، روبرو شد. تغییراتی که باعث کم رنگ شدن خط قرمزها و حساسیت هاروی بازیگران و فیلم ها شده بود ریاحی برای بازی در شام آخر كاندیدای جایزه بهترین بازی نقش اول زن از بیستمین جشنواره فیلم فجر شد

نوشته شده در شنبه 2 مهر 1384 و 02:09 ق.ظ توسط امید

ویرایش شده در - و -Script Menu مرا بیاد بیاور آن زمان که ازمن نشانی نباشد

 

مرا بیاد بیاور آن زمان که ازمن نشانی نباشد

Script Menu